Instagram Shadow Ban Nedir?

Instagram Shadow Ban  

Instagram diğer sosyal medya platformları gibi kullanıcılarını engelleme mekanizmasını her gün geliştiriyor. Yani kullanıcıyı direk olarak sistemden uzaklaştırmak yerine farklı engelleme metotları geliştiriyor. Bunların tamamına banlama yöntemi denilirken gölgeli banlama olarak da bilinen shadow ban birçok kullanıcının instagram uygulamasını kısıtlı bir şekilde kullanmasına imkan sağlıyor.

Bu ban yöntemini bir örnekle açıklayacak olursak fotoğraf paylaşırken paylaşılan etkilet linklerinde arama yapıldığında kullanıcının profili ve paylaşımları diğer kullanıcılar tarafından görünmez. Aynı şekilde yorumları da görünmeyecektir. Shadow ban bir anlamda kısıtlı engellenme demek doğru olacaktır.

Shadow Ban Neden Yenir?

Instagram bu konuda tam bir açıklama yapmamış olsa da bu ban yönteminin nedeni az çok bilinir. Bu zamana kadar bu banı yiyen hesapları incelediğimizde genellikle küfürlü mesaj yazanlar, uygunsuz içerik paylaşanlar ya da yasa dışı paylaşımlarda bulunanlardır.

Instagram Shadow Ban Nasıl Açılır?

Bu tip bir ban yemiş olan hesabı tekrar kurtarabilmek kolay olmayan uzun bir süreçtir. Eğer hesabınızın bu şekilde bir ban yediğini görürseniz ve bunun düzeltilmesini istiyorsanız öncelikli olarak yaptığınız paylaşım ve yorumları inceleyerek kural aykırı neyin olduğunu görmelisiniz. Meselâ bir postta küfür yazıyorsa o küfrü hemen silmeniz gerekiyor. Bu yorumu sildikten sonra ise hesabınıza 3–4 gün boyunca girmemelisiniz ve bundan sonra gerçek etkileşimi artıracak olan paylaşımlarda bulunmalısınız. Meselâ her gün 1 post mutlaka paylaşmalısınız.

Takipçi Alınan Hesaplar Shadow Ban Yer mi?

Hesabınıza yeni instagram takipçi satın almışsanız bunun shadow ban için etkisi yoktur. Yani takipçilerinizle ilgili olarak bu şekilde bir ban yemezsiniz. Takipçi satın almak yeni açılmış olan hesaplarda ters tepki verebilir, fakat shadow ban olması söz konusu olmayacaktır.

Sitemizden satın alacağınız takipçilerle güvenli bir şekilde hesabınızı aktif olarak kullanabilirsiniz.